3 gru 2017

Przepis na zakwas buraczany czyli jak zakisić buraki na barszczyk

Domowy zakwas z buraków na barszczyk - jest pyszny w smaku i zdrowy, bez sztucznych barwników i konserwantów, idealny na święta i na całą zimę.
 
Układanie warstw w słoiku - jaka to wspaniała terapia i relaks! Mam odczucie, jakby świat się na chwilę zatrzymał w jakimś magicznym miejscu i czasie. Świat zewnętrzny się nie liczy - jesteś tylko Ty, buraki, czosnek i baldachy kopru .... to magia! :)

Przygotowuję zakwas z dwóch kilogramów czerwonych buraków na dwa litry wody. Do tego przyprawy do smaku - suchy koper (łodygi plus baldachy), czosnek , cukier i sól. Przygotowanie zaczynam od obrania buraków i pokrojenia w cząstki. Następnie składniki przekładam do słoja, układając warstwami - warstwa pokrojonych buraków, jeden-dwa przekrojone na pół ząbki czosnku, trzy-cztery gałązki kopru z baldachami. Powtarzam te warstwy, aż słój się zapełni.
 
Na wierzchu układam ząbki czosnku, łodygi i baldachy kopru, a na końcu kromkę chleba razowego owiniętą w gazę. Druga metoda zakwaszania buraków: zamiast kromki chleba można wziąć jedną łyżkę wody spod ogórków kiszonych. Teraz całość zalewam dwoma litrami ugotowanej i przestudzonej wody. Lekko przykrywam (nie zakręcam). Zrelaksowana tą buraczaną terapią odstawiam słój w ciepłe miejsce. Po trzech dniach zakwas z buraków powinien być gotowy.


Polecam mój domowy przepis, bo jest bardzo prosty, a efekt znakomity! 
 

Przepis na zakwas buraczany czyli jak zakisić buraki na barszczyk

Składniki:
2 kg czerwonych buraków
pęczek suchego kopru (łodygi plus baldachy) + główka czosnku
2 l ugotowanej (przestudzonej) wody
1 łyżeczka cukru, 1 łyżeczka soli, 1 kromka chleba razowego

Przygotowanie: 
1. Buraki obierz, pokrój w cząstki, przełóż do słoja układając warstwami - warstwa pokrojonych buraków, 1-2 przekrojone na pół ząbki czosnku, 3-4 gałązki kopru z baldachami. Powtarzaj te warstwy do zapełnienia słoja. Na wierzchu połóż 1-2 przekrojone ząbki czosnku, koper (łodygi i baldachy), a na końcu kromkę chleba razowego owiniętą w gazę.

2. Zalej całość dwoma litrami ugotowanej i przestudzonej wody (wcześniej posolonej i dosłodzonej jedną łyżeczką cukru). Słój lekko przykryj, nie zakręcaj. Odstaw w ciepłe miejsce.

Moja rada #1
Po trzech dniach zakwas powinien być gotowy, przecedź go przez sitko i przelej do butelek. Zakorkuj, wstaw do lodówki.    

Moja rada #2
Z tej porcji wychodzą 2 litry zakwasu. Wystarczy przecedzić    go przez sitko i przelać do butelek, w lodówce zakwas zachowa świeżość do ok. 1 miesiąca.


Z tej porcji wychodzą 2 litry zakwasu. Wystarczy przecedzić    go przez sitko i przelać do butelek, w lodówce zakwas zachowa świeżość do ok. 1 miesiąca ....

 

2 komentarze:

  1. Nie dodawałam nigdy chleba. Następnym razem spróbuję w ten sposób :)

    OdpowiedzUsuń
  2. barszczyk to podstawa świąt :)

    OdpowiedzUsuń